Szkoła, komunikacja i relacja – AACowe podsumowanie września

Wrzesień dobiega końca. Za nami czas szkolnych zakupów, pierwszych dni w szkole, oswajania się z nowym rytmem.
Powoli czujemy się pewniej w planie lekcji, znamy drogę do swojej sali i przełamaliśmy lody z nowymi osobami.

Ale jedno pytanie wciąż pozostaje aktualne:
Czy tak samo dobrze oswoiliśmy komunikację? Czy płyniemy z jej prądem?

Bo AAC to nie tylko symbole używane na lekcji czy sposób odpowiadania na pytania nauczyciela. To język relacji – narzędzie, które otwiera drzwi do rozmów, żartów, wspólnej zabawy i budowania przyjaźni.
A to właśnie relacje rówieśnicze często są tym, czego najbardziej potrzebujemy i co najmocniej wpływa na nasz dobrostan w szkole.

Przypomnę 5 rzeczy, które najbardziej wspierają ucznia korzystającego z AAC w szkolnej codzienności:

  1. Indywidualne narzędzie do komunikacji zawsze pod ręką – bo komunikacja powinna być dostępna tu i teraz.
  2. Nauczyciele i rówieśnicy mówiący językiem AAC – modelowanie to najlepszy sposób uczenia, a świadomość i otwartość na różne sposoby porozumiewania się sprawiają, że każda rozmowa staje się możliwa.
  3. Czas i przestrzeń na odpowiedź – bo każda wiadomość potrzebuje swojego tempa i uważności drugiej osoby.
  4. Zachęcanie do rozmów z kolegami i koleżankami – AAC to nie tylko „nauka”, to też „zwykłe rozmowy” o tym, co ważne czy zabawne. To właśnie one budują przyjaźnie, dają poczucie przynależności i sprawiają, że stajemy się częścią grupy.
  5. Zespół, który działa razem – nauczyciele, rodzice, terapeuci i rówieśnicy – wszyscy są częścią komunikacyjnej układanki.

Szkoła to miejsce nauki, ale też relacji rówieśniczych i porozumienia.

Przed nami październik – Międzynarodowy Miesiąc Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej.
Zanurzymy się w komunikację jeszcze głębiej. Będziemy odkrywać, jak nowe spojrzenie, otwartość i działanie pomagają tworzyć relacje i naprawdę być razem dzięki AAC.

Powiązane posty

Piszę na tablecie

Litera po literze – tak uczę się pisać. To nie jest łatwa i szybka droga, ale warto nią iść. W swoim tempie, bez nacisku, bez

Słowa wychodzące z drukarki

Litera po literze – tak uczę się pisać. To nie jest łatwa i szybka droga, ale warto nią iść. W swoim tempie, bez nacisku, bez

Kto pyta…

Wiecie jak lubię rozmawiać. Relacje, które tworzą się poprzez rozmowy są dla mnie bardzo ważne. Ale jak wydłużać rozmowę? Jak utrzymać czyjąś uwagę jeszcze przez